FireStats - en to da translation catalogue (458 entries)

en: Loading...
da: Loader...

en: Total : %s page views and %s visits
da: Totale : %s sidevisninger %s besøg

en: Last 24 hours : %s page views and %s visits
da: De sidste 24 timer : %s sidevisninger og %s besøg

en: You are not authorized to access FireStats
da: Kun blog administratorer har adgang til FireStats

en: Title:
da: Titel:

en: Hide FireStats logo
da: Skjul Firestats logo

en: Popular posts
da: Populære posts

en: Number to show
da: Nummer der skal vises

en: Days ago (Empty for all time)
da: Dage siden (Altid tomme)

en: %s readers
da: %s læsere

en: Pages displayed :
da: Viste sider :

en: Unique visitors :
da: Unikke hits

en: Pages displayed in last 24 hours :
da: Sider vist de seneste 24 timer :

en: Unique visitors in last 24 hours :
da: Unikke besøg de sidste 24 timer :

en: RSS subscribers
da: RSS abonnenter

en: pages viewed
da: Viste sider

en: today
da: i dag

en: visits
da: besøg

en: Error
da: Fejl

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Error connecting to database, check your database server
da: Fejl under forbindelse til databasen, check din database server

en: To access the configuration screen, please delete %s
da: For at få adgang til konfigurations skærmen, så slet venligst %s

en: Login
da: Log ind

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Kodeord

en: Remember me for the next 14 days
da: Husk mig de næste 14 dage

en: Forgot your password? click %s.
da: Glamt dit kodeord? click %s.

en: here
da: Her

en: Compacting...
da: Komprimerer...

en: Stopping...
da: Stopper...

en: Compact now
da: Komprimer nu

en: Abort
da: Afbryd

en: Canceled
da: Afbrudt

en: Session expired, press ok to reload
da: Sessionen er udløbet, klik ok for at genlæse

en: Upgrading, do not interrupt
da: Opgraderer, forstyr ikke

en: Try again
da: Prøv igen

en: You need to select one or more bots
da: Du er nødt til at vælge en eller flere bots

en: You need to select one or more urls
da: Du er nødt til at vælge en eller flere URL adresser

en: You need to select a record from the table
da: Du skal vælge en registrering fra tabellen

en: You need to select one or more IP addresses
da: Du er nødt til at vælge en eller flere IP adresser

en: Automatic
da: Automatisk

en: Delete
da: Slet

en: Transfer
da: Overfør

en: User name and password are required to connect to database
da: Bruger navn og kodeord er nødvendige for at oprette forbndelse til databasen

en: Error establishing mySQL database connection
da: Fejl ved etablering a MySQL database forbindelse

en: Database name is required to connect to database
da: Database navn er nødvendig for at oprette forbindelse til databasen

en: mySQL database connection is not active
da: MySQL database forbindelse er ikke aktiv

en: Unexpected error while querying database
da: Ikke forventet fejl ved forespørgsel til databasen

en: Can't disconnect: %s
da: Kan ikke afbryde forbindelsen: %s

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Unexpected output: %s
da: Uforventet output: %s

en: Invalid integer : %s
da: Invalid nævner : %s

en: Invalid or none positive integer : %s
da: Invalid eller ingen positiv regner : %s

en: Invalid IP address
da: Invalid IP adresse

en: Excluded users list saved
da: Listen for udelukkede brugere er gemt

en: Added %s to bots list
da: Tilføjet %s til bot listen

en: Empty string is not allowed
da: Tom nøgle ikke tilladt

en: Removed
da: Fjernet

en: Not using configuration file
da: Bruger ikke konfigurationsfilen

en: Not installed inside Wordpress
da: Ikke installeret i Wordpress

en: Failed to delete fs-config.php : %s
da: Kunne ikke slette fs-config.php : %s

en: Error upgrading tables
da: Fejl under opgradering af tabeller

en: Error installing tables
da: Fejl under installation af tabeller

en: %s days can be compacted, database size %s
da: %s dage kan blive komprimeret, database størelse %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
da: IP-to-country er allerede opdateret

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
da: En fejl er opstået under forsøget på at opdatere IP-to-country databasen

en: file
da: fil

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
da: Du kan opdatere databasen manuelt ved at downloade %s og pakke den ud i

en: this
da: denne

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
da: Du kan opdatere databasen manuelt ved at åbne %s og downloade <b>zip_url</b>, og pakke den ud i %s

en: Error updating bots list: %s
da: Fejl under opdatering af bots-listen: %s

en: Successfully updated bots list
da: Bots-listen er opdateret med succes

en: Error purging excluded records: %s
da: Fejl under forsøget på at rense udelukkede registreringer: %s

en: Purged excluded records
da: Rensede  udelukkede registreringer

en: Error connecting to database
da: Fejl under forbindelse til databasen

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
da: Komprimerer %s dage, %s færdig, database størrelse er %s

en: %d of %d
da: %d af %d

en: Incorrect user-name or password
da: Ikke korrekt brugernavn eller kodeord

en: User name not specified
da: Brugernavn er ikke specificeret

en: Email not specified
da: Email ikke specificeret

en: Password not specified
da: Kodeord ikke specificeret

en: Passwords did not match
da: Kodeord stemte ikke overens

en: Empty password
da: Tomt kodeord

en: Error connecting to database (%s)
da: Fejl under forbindelse til databasen (%s)

en: Invalid email address
da: Invalid email adresse

en: A user with this name already exists
da: En bruger med det navn eksisterer allerede

en: A user with this email address already exists
da: En bruger med den email adresse eksisterer allerede

en: Invalid site id: %s
da: Invalid site adresse : %s

en: FireStats is properly installed in the database
da: Firestats er installeret korrekt i databasen

en: FireStats is not configured
da: Firestats er ikke konfigureret

en: Database error, check your configuration: %s
da: Database fejl. Check din konfiguration: %s

en: FireStats is not installed in the database
da: Firestats er ikke installeret i databasen

en: FireStats database needs to be upgraded
da: FireStats databasen skal opgraderes

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
da: FireStats databasens version er nyere end denne version. Opgrader FireStats

en: Unknown database status code
da: Ukendt database status kode

en: Database error: %s
da: Database fejl: %s

en: Invalid regular expression, see %s for more information
da: Invalid regulært udtryk, se %s for mere information

en: Error accessing database
da: Fejl under tilgang til databasen

en: Error creating database
da: Fejl under oprettelse af database

en: Error creating user
da: Fejl under oprettelse af bruger

en: Error creating tables
da: Fejl under oprettelse af tabeller

en: Error saving configuration
da: Fejl under gemning af konfiguration

en: Wrong password
da: Forkert kodeord

en: FireStats tables are not installed
da: FireStats tabeller er ikke installeret

en: FireStats is installed
da: Firestats er installeret

en: Another FireStats database detected
da: En anden FireStats database fundet

en: New database created successfuly
da: Ny database oprettet korrekt

en: Unexpected error code %s
da: Ikke forventet fejl kode %s

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: FireStats configuration file
da: FireStats konfigurations fil

en: Wordpress configuration file
da: Wordpress konfigurations fil

en: External configuration
da: Ekstern konfiguration

en: Configuration file %s is not writable, you can either:
da: Konfigurationsfilen %s kan ikke skrives, du kan enten:

en: Fix the problem by making it writable
da: Løse problemet ved at lave den skrivbart

en: download the %s and upload it into %s
da: downloade %s og uploade den til %s

en: Operation already in progress
da: Opgaven er allerede i gang

en: Data compacting is already in progress
da: Data komprimering er allerede i gang

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
da: MySQL 4.1.14 eller nyere er nødvendig for datakomprimeringsunderstøttelse

en: Site name not specified
da: Site navn er ikke specificeret

en: Site ID must be a positive number
da: Site ID skal være et positivt tal

en: A site with the ID %s already exists
da: Et site med ID %s eksisterer allerede

en: No site with the id %s exists
da: Intet site med id %s eksisterer

en: New site_id must not be empty
da: Nyt site_id må ikke være tomt

en: Can't move the hits to the same site
da: Kan ikke flytte hits til samme site

en: Empty url pattern
da: Tomt url mønster

en: The URL already exists
da: URLen eksisterer allerede

en: Invalid IP address: %s
da: Invalid IP adresse : %s

en: First IP address must be smaller than second IP address
da: Føærste IP adresse skal være mindre end den anden IP adresse

en: The IP address(s) already exists
da: IP adressen eksisterer allerede

en: The bot wildcard %s is already in the database
da: Bot betegnelsen %s er allerede i databasen

en: Unknown
da: Ukendt

en: Error opening file : %s
da: Fejl under åbning af filen %s

en: Error exporting bots list
da: Fejl under eksport af bots-listen

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
da: Hvis du har problemer eller spørgsmål, så besøg %s

en: FireStats homepage
da: Firestats hjemmeside

en: Support FireStats
da: Støt FireStats

en: Log out %s
da: Log ud %s

en: Hide
da: Skjul

en: Unknown site type
da: Ukendt site type

en: Collect hits from PHP pages
da: Registrer hits fra PHP sider

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
da: For at tillade FireStats at registrere tilgang til dine sider, er du nødt til at tilføje følgende linie i head koden på hver side du vil overvåge (siden skal være en php side).

en: A typical page header will look like this:
da: En typisk side head'er vil se sådan ud:

en: Collect hits from any HTML page
da: Saml hits fra enhver HTML side

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head or body tag of each of the pages you want to monitor.
da: For at tillade FireStats adgang til dine sider, er du nødt til at tilføje følgende linie i "head" eller "body" delen på hver side du vil overvåge.

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
da: WordPress pluginet registrerer sig selv automatisk når det er aktiveret

en: module
da: modul

en: Collect hits from a %s site
da: Saml hits fra et %s site

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
da: og konfigurer det så i administrations menuen med stien %s og ID %s

en: and then edit the lines in %s to contain this:
da: og ret så i linierne i %s for at få dette:

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
da: For at få statistik fra dit %s site, skal du installere %s

en: Link here
da: Link her

en: Name
da: Navn

en: Security level
da: Sikkerheds niveau

en: User
da: Bruger

en: Add a new user
da: Tilføj en ny bruger

en: Page
da: Side

en: Page views
da: Sidevisninger

en: How to integrate with this site
da: Hvordan integreres med dette site

en: Orphaned hits
da: Forældreløse hits

en: Page %s of %s
da: Side %s af %s

en: Add a new site
da: Tilføj et nyt site

en: Generic PHP site
da: Generisk PHP site

en: Wordpress
da: WordPress

en: Generic HTML site
da: Generisk HTML site

en: You are not allowed to view the statistics of any site, please contact your system administrator
da: Du har ikke tilladelse til at se statistik på noget site, kontakt venligst din system administrator

en: All
da: Alt

en: Show statistics from
da: Vis statistik fra

en: unknown
da: Ukendt

en: TimeStamp
da: Tid

en: Referrer
da: Henviser

en: Image
da: Billede

en: UserAgent
da: BrugerAgent

en: No data yet, go get some hits
da: Endnu ingen data, ud og få dig selv nogle hits

en: Empty
da: Tom

en: Start date is missing
da: Start dato mangler

en: End date is missing
da: Slut dato mangler

en: Please wait...
da: Vent venligst

en: %d hits from %s
da: %d hits fra %s

en: Others
da: Andre

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
da: Du kan hjælpe ved at sende anonym system information, som vil hjælpe med, at lave bedre afgørelser vedr. nye tiltag

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
da: Informationen vil blive sendt anonymt, men et unikt ID vil blive sendt for at forhindre dubletter fra samme FireStats

en: Page views in last 24 hours
da: Sidevisninger de seneste 24 timer

en: Page views since midnight
da: Side visninger siden midnat

en: Visits in last 24 hours
da: Besøg de sidste 24 timer

en: Visits since midnight
da: Besøg siden midnat

en: Page %s of %s (%s hits)
da: Side %s af %s (%s hits)

en: Import bots list
da: Importer bots liste

en: Select bot-list file
da: Vælg bot-liste fil

en: Add to bots list
da: Tilføj til bots liste

en: Replace bots list
da: Erstat bots-liste

en: Send File
da: Send fil

en: Incorrect file format
da: Forkert filformat

en: Error importing bots list : %s
da: Fejl under import af bots-liste: %s

en: bots list imported successfully
da: bots liste importeret med succes

en: Error creating temporary file
da: Fejl under forsøg på at oprette en midlertidig fil

en: Error opening connection to %s
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse til %s

en: Error sending request to %s
da: Fejl ved forespørgsel til %s

en: Server returned error %s for %s
da: Serveren returnerede fejlen %s for %s

en: Error reading data from %s : %s
da: Fejl under læsning af data fra %s : %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
da: Fejl under udpakning af IP-to-country databasen: %s

en: Unsupported file type : %s
da: Ikke supporteret fil type: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
da: kan ikke opdatere IP-to-country databasen. Biblioteket er read-only: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
da: kan ikke opdatere IP-to-country databasen, filen er read-only : %s

en: Error installing new IP-to-country database
da: Fejl under installation af ny IP-to-country database

en: Successfuly updated IP-to-country database
da: IP-to-country databasen er opdateret korrekt

en: Error updating version file : %s
da: Fejl under opdatering a versions fil: %s

en: Create administrator user
da: Opret administratorbruger

en: You need to create an administrator user for FireStats.
da: Du skal lave administratorbruger for at bruge FireStats

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
da: Administratoren har fuld kontrol over FireStats, og vil være i stand til at lave andre brugere/administratorer fra Administrator sektionen

en: User name
da: Brugernavn

en: Verify password
da: Verificer kodeord

en: Create user
da: Opret bruger

en: Upgrade to database version %d
da: Opgrader til database version %s

en: Open diagnostics page
da: Åbn diagnostik side

en: Configuration source : %s
da: Konfigurationskilde : %s

en: To use wordpress database, click this button.
da: Klik her for at bruge WordPress's database

en: FireStats database configuration will be lost.
da: FireStats databasens konfiguration vil blive tabt

en: Use Wordpress database
da: Bruger WordPress databasen

en: To perform one of the following actions:
da: For at udføre en af følgende handlinger:

en: Attach to an existing FireStats installation
da: Tilknyt til en  eksisterende FireStats installation

en: Install FireStats into an existing database
da: Installer FireStats i en eksisterende database

en: Create a new database and install FireStats there
da: Opret en ny database og installer FireStats der

en: Follow instructions in the help
da: Følg instruktionerne i hjælp

en: Database host
da: Database vært

en: Database name
da: Dtabase navn

en: Database user name
da: Database og brugernavn

en: Database password
da: Database kodeord

en: Tables prefix
da: Tabeller fræfiks

en: Test connection
da: Test forbindelse

en: Click to install and switch to new FireStats tables
da: Klik for at installere og skifte til nyeste FireStats tabel

en: Install tables
da: Installer tabeller

en: Click to use this FireStats database
da: Klik for at bruge denne FireStats database

en: Use this database
da: Brug denne database

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
da: En administrator bør bruges i de ovennævnte felter for at oprette en ny database

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
da: Af sikkerheds hensyn, er det dog anbefalet ikke at bruge en databaseadministrator bruger i daglige operationer.

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
da: Skriv et nyt brugernavn og kodeord til FireStats. Denne bruger vil kun have adgang til FireStats databasen

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
da: Hvis du ikke speciferer bruger og kodeord, vil Administrator bruger og kodeord blive brugt.

en: FireStats User name
da: Firestats Brugernavn

en: FireStats password
da: FireStats kodeord

en: Create database
da: Opret en ny database

en: Help
da: Hjælp

en: Attach to an existing FireStats database
da: Tilføj en eksisterende FireStats database

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
da: Tilføj parametre i tabellen, tryk %s og herefter %s.

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
da: Tilføj parametrene til tabellen, <u>du skal tilføje en database administrator bruger</u>. Tryk %s, og tilføj FireStats database bruger og kodeord, og tryk herefter %s.

en: Options
da: Indstillinger

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Save
da: Gem

en: How to translate to a new language
da: Hvordan oversætter du til et nyt sprog

en: Select your time zone
da: Vælg din tidszone

en: Time zone selection requires %s or newer
da: Tids zone valg kræver %s eller nyere

en: Select WHOIS provider
da: Vælg WHOIS udbyder

en: Exclude hits
da: Udelukkede hits

en: Purge excluded records stored in the database
da: Rens udelukkelsesliste gemt i databasen

en: Purge
da: Rens

en: User agent
da: Bruger Agent

en: Automatic update
da: Automatisk opdatering

en: Update now
da: Opdater nu

en: Import
da: Importer

en: Export
da: Eksport

en: IP address
da: IP adresse

en: URL/Referrer
da: URL/Henviser

en: Compact old data
da: Komprimer gamle data

en: %s compact data older than %s
da: %s komprimer data ældre end %s

en: Automatic version check
da: Automatisk versions tjek

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
da: Tjek automatisk om der er en ny version af FireStats (anbefalet)

en: Hits processing mode
da: Hit bearbejdelses egenskab

en: This section allow you to modify the way FireStats handles incoming hits. it is useful to fine tune FireStats for sites with very high load.
da: Denne sektion tillader dig at modificere måden som FireStats håndterer indkommende hits på. Det er nyttigt at finindstille FireStats for sider med høj belastning.

en: MySQL 5.0 or newer is required for faster processing modes
da: MySQL 5.0 eller nyere er nødvendig for hurtigere behandling

en: Overriden by conf.php
da: Overskrevet a conf.php

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
da: Tjek automatisk om der er en ny version af IP-to-country databasen

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
da: Opdater IP-to-country databasen nu (kun hvis det er nødvendigt)

en: Update
da: Opdater

en: Automatically
da: Automatisk

en: Manually
da: Manuelt

en: Please select
da: Vælg venligst

en: One week
da: En uge

en: Two weeks
da: To uger

en: One month
da: En måned

en: Two months
da: To måneder

en: Three months
da: Tre måneder

en: Half a year
da: Et halvt år

en: One year
da: Et år

en: Two years
da: To år

en: Process immediately (Slow)
da: Bearbejd omgående (langsomt)

en: Buffer hits (Fast)
da: Buffer hits (hurtigt)

en: Manage sites
da: Vedligehold sites

en: Search
da: Søg

en: Clear
da: Ryd

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
da: Advarsel, du kan virkelig lave ulykker her, så vær forsigtig!

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
da: FireStats kan samle statistikker fra flere sites (på samme server).

en: The site need to be registered in the sites table
da: Sitet skal registreres i site tabellen

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
da: Sitet bør være konfigureret til at bruge dets ID når det registrerer it hit. Klik på hjælp knappen ved siden at det site du har lavet for mere information

en: Click %s for more information
da: Klik %s for mere information

en: Refresh statistics
da: Genopfrisk statistikker

en: Not a positive number :
da: Ikke et positivt nummer :

en: Auto refresh every
da: Auto genopfrish hvert

en: minutes
da: minutter

en: Apply
da: Udfør

en: Last 24 hours
da: De sidste 24 timer

en: Since midnight
da: Siden midnat

en: Visits
da: besøg

en: RSS Subscribers
da: RSS abonnenter

en: Recent referrers
da: Seneste henvisninger

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
da: Vis højest %s enheder for de sidste %s dage, sorteret efter %s

en: Search terms
da: Søg periode

en: Show at most %s search terms for %s
da: Vis højest %s søge perioder for %s

en: Start date:
da: Start dato:

en: End date:
da: Slut dato:

en: Recent popular pages
da: Seneste populære sider

en: Show at most %s items for the last %s days
da: Vis højest %s enheder for de sidste %s dage

en: Browsers
da: Browsere

en: Show items for the last %s days
da: Vis enheder for de sidste %s dage

en: Operating systems
da: Operativsystemer

en: Countries
da: Lande

en: Hits table
da: Hits tabel

en: Number of hits to show
da: Nummer af hits der skal vises

en: Previous page
da: Forrige side

en: Next page
da: Næste side

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Most hits first
da: Fleste hits først

en: the last 24 hours
da: de sidste 24 timer

en: the last week
da: den sidste uge

en: the last month
da: den sidste måned

en: the three months
da: de sidste 3 måneder

en: the last six months
da: de sidste 6 måneder

en: the last year
da: det sidste år

en: all time
da: alt

en: time range
da: periode

en: Tools
da: Værktøjer

en: This section contains various tools
da: Denne sektion har forskellige værktøjer

en: I agree to send system information
da: Jeg tillader at sende system information

en: Diagnostics
da: Diagnostik

en: System diagnostics page
da: System diagnostik side

en: Open
da: Åbn

en: Memory limit
da: Hukommelsesbegrænsning

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
da: Den følgende sektion kan genberegne forskellige aspekter af databasen. Du behøver normalt ikke bruge den.

en: Recalculate country codes
da: Genberegn landekoder

en: Rebuild database cache
da: Genbyg database cache

en: Recalculate search engine terms
da: Genberegn søgemaskine termer

en: Manage users
da: Vedligehold brugere

en: You can manage users here
da: Du kan håndtere brugere her

en: Statistics widget
da: Statistik widget

en: You can configure the sidebar widgets from %s
da: Du kan konfigurere sidebar widgets fra %s

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
da: Statistik widget'en kræver %s plugin'et for at virke optimalt

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
da: Du kan manuelt tilføje det følgende kode i din tema sidebar:

en: Comments icons
da: Kommentar ikoner

en: Add flag icon to comments
da: Tilføj flag til kommentarer

en: Add browser and operating system icons to comments
da: Tilføj browser og operativsystem ikoner til kommentarer

en: Blog footer
da: Blog sidefod

en: Add FireStats footer to blog
da: Tilføj FireStats sidefod til bloggen

en: Show statistics in footer
da: Vis statistik i sidefoden

en: Excluded users
da: Udelukkede brugere

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
da: Wordpress brugere valgt her, vil ikke blive talt med i statistikken

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
da: Vælg minimum bruger rollen som har adgang til FireStats (Kun administratorer kan styre FireStats)

en: Editor
da: Redaktør

en: Author
da: Forfatter

en: Contributor
da: Bidragsyder

en: Subscriber
da: subskribent

en: Advanced
da: Avanceret

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
da: WordPress site ID, alle hits fra denne blog er registreret med dette som kilde site ID

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
da: Dette bør være det samme ID son Site ID i site tabellen. Du behøver normalt ikke at ændre dette.

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
da: Dette vil opdatere titler fra blog post inde i FireStats, normalt behøver du ikke bruge den

en: Recalculating matching bots
da: Genberegner matchende bots

en: Recalculating matching IP addresses
da: Genberegner matchende IP adresser

en: Recalculating matching urls
da: Genberegner matchende urls

en: FireStats is under maintenance, please try again later
da: FireStats vedligeholdes, prøv igen senere

en: Statistics
da: Statistik

en: Settings
da: Indstillinger

en: WordPress settings
da: WordPress indstillinger

en: Users management
da: Bruger vedligeholdelse

en: Sites management
da: Site vedligeholdelse

en: FireStats tools
da: FireStats værktøjer

en: Reset password
da: Nulstil kodeord

en: Done, took %s second
da: Færdig, varede %s sekund

en: %d seconds ago
da: %d sekunder siden

en: One minute ago
da: Et minut siden

en: %d minutes ago
da: %d minutter siden

en: one hour ago
da: en time siden

en: %d hours ago
da: %d timer siden

en: One day ago
da: En dag siden

en: %d days ago
da: %d dage siden

en: One week ago
da: En uge siden

en: %d weeks ago
da: %d uger siden

en: %d months ago
da: %do måneder siden

en: One year ago
da: Et år siden

en: %d years ago
da: %d år siden

en: Failed to check version at %s, reason : %s
da: fejlede under versionscheck af %s, årsag : %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
da: En ny version af IP-to-country databasen er klar! Du kan opdatere den fra indstillinger fanebladet

en: Version %s is available! click %s for more info
da: Version %s er klar! Klik %s for mere information

en: Error opening %s
da: Fejl under åbning af %s

en: Exclude IP address
da: Udeluk IP adresser

en: Single
da: Enkelt

en: Range
da: Række

en: IP Address
da: IP adresse

en: Range start
da: Række start

en: Range end
da: Række slut

en: Close
da: Luk

en: Exclude URL or referrer
da: Udelad URL eller henviser

en: Excluded url/referrer
da: Udelukkede url/henvisning

en: Yes (Recommended)
da: Ja (anbefalet)

en: No
da: Nej

en: Compacting old data
da: Komprimerer gamle data

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
da: FireStats kan transformere gamle data til at være mere kompakte,

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
da: Dette vil reducere lager pladsen og forbedre ydelsen på bekostning af tab af information som ikke er vigtigt.

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
da: Det anbefales kraftigt, at du tillader FireStats at gøre dette automatisk.

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
da: Klik %s hvis du vil tillade FireStats til automatisk at komprimere data ældre end %s dage

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
da: Klik %s hvis du vil komprimere data manuelt eller ændre komprimerings indstillinger (fra Indstillings menuen)

en: Delete site
da: Slet site

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
da: Dette vil slette dit site fra databasen. Operationen er uigenkaldelig!

en: What do you want to do with the site hits?
da: Hvad vil du gøre med sitets besøg?

en: Delete all the hits
da: Slet alle besøg

en: Transfer the hits to another site
da: Overfør hits til et andet site

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
da: Skriv et eksisterende site at overføre hits til

en: No such user
da: Brugeren findes ikke

en: Delete user
da: Slet bruger

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
da: Du kan hjælpe ved at sende anonym system information, som vil hjælpe med, at lave bedre valg vedr. nye tiltag

en: You can change this later from the Tools tab
da: Du kan ændre dette senere fra Værktøjs fanebladet

en: Do you agree to send anonymous system information?
da: Tillader du at der sendes anonym system information?

en: Sure, send system information
da: Selvfølgelig, send system informationen

en: Nope, don't send
da: Nej tak, send ikke

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
da: Selvom FireStats er gratis, kræver det meget tid og hårdt arbejde at udvikle og vedligeholde det.

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
da: Hvis du kan lide FireStats og vil vise din support for det hårde arbejde jeg har lagt i det, kan du give en lille donation. Selv 5$ vil være meget værdsat.

en: Yeah, I want to help
da: Yeah, jeg vil gerne hjælpe

en: Nah, go away
da: Nah, gå væk

en: Maybe later
da: Måske senere

en: Already donated
da: har allerede give en donation

en: All sites
da: Alle sites

en: Specific sites
da: Specifikke sites

en: Edit user
da: Rediger bruger

en: Create a new user
da: Opret en ny bruger

en: New password (Optional)
da: Nyt kodeord (valgfri)

en: Verify new password
da: Verificer nyt kodeord

en: User can access statistics from
da: Bruger kan se statistik fra

en: Comma separated list of allowed site ids (example : 1,4,6)
da: Komme separeret liste over tilladte site ids (for eksempel : 1,4,6)

en: Edit site
da: Rediger site

en: Create a new site
da: Tilføj et nyt site

en: Baseline page views
da: Grundlinie side visninger

en: Baseline visitors
da: Grundlinie besøgende

en: Message
da: Meddelelse

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
da: Denne side vil tillade dig at skifte kodeord for alle brugere af FireStats

en: For security reasons, you must first edit the file %s
da: Af sikkerhedshensyn, skal du først redigere filen %s

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
da: og ret i linierne %s til %s og opdater så denne side.

en: Don't forget to change it back when you are done.
da: Glem ikke at ændre det tilbage igen, når du er færdig

en: IMPORTANT
da: VIGTIGT

en: You can request an password reset email from here. If it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
da: Du kan bede om at få dit kodeord nulstillet her. Hvis det ikke virker eller du ikke kender dit brugernavn eller email, kan du også ændre dit kodeord ved at bruge %s

en: Emergency user management page
da: Nød brugerhåndteringsside

en: A user with this username and email was not found
da: En bruger med dette brugernavn og email blev ikke fundet

en: FireStats password recovery
da: FireStats kodeord generhvervelse

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
da: Klik %s for at ændre dit FireStats kodeord, linket virker herefter ikke i kort tid

en: Email sent
da: Email sendt

en: Failed to send email
da: Fejlede under afsendelse af email

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
da: Fejlede, måske er der gået for længe siden du genererede emailen? %s

en: try again
da: Prøv igen

en: New password
da: Nyt kodeord

en: Change password
da: Skift kodeord

en: Email address
da: Email adresse

en: Send password reset email
da: Send kodeord og nulstil email
