FireStats - en to fr translation catalogue (467 entries)

en: Login
fr: S'identifier

en: Username
fr: Identifiant

en: Password
fr: Mot de passe

en: Remember me for the next 14 days
fr: Se rappeler de moi pendant 14 jours

en: Forgot your password? click %s.
fr: Mot de passe oublié, cliquez %s.

en: here
fr: ici

en: Error
fr: Erreur

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Error connecting to database, check your database server
fr: Erreur de connection à la base de données, vérifiez votre serveur

en: To access the configuration screen, please delete %s
fr: Pour accéder à l'écran de configuration merci de supprimer %s

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Total : %s page views and %s visits
fr: Total : %s pages vues et %s visites

en: Last 24 hours : %s page views and %s visits
fr: Dernières 24 heures : %s pages vues et %s visites

en: You are not authorized to access FireStats
fr: Vous n'ètes âs autorisé à accéder à FireStats

en: Title:
fr: Titre:

en: Hide FireStats logo
fr: Cacher le logo FireStats

en: Popular posts
fr: Posts populaires

en: Number to show
fr: Nombre à afficher

en: Days ago (Empty for all time)
fr: jours (vide depuis toujours)

en: %s readers
fr: %s Lecteurs

en: Pages displayed :
fr: Pages affichées :

en: Unique visitors :
fr: Visiteurs Uniques

en: Pages displayed in last 24 hours :
fr: Hits des 24 dernières heures :

en: Unique visitors in last 24 hours :
fr: Hits uniques des 24 dernières heures :

en: RSS subscribers
fr: Abonnés RSS

en: pages viewed
fr: pages vues

en: today
fr: aujourd'hui

en: visits
fr: visites

en: Powered by FireStats
fr: Contenu créé par FireStats

en: Upgrading, do not interrupt
fr: Mise à jour, ne pas interrompre

en: Try again
fr: Essayez encore

en: Automatic
fr: Automatique

en: Delete
fr: Effacer

en: Transfer
fr: Transférer

en: Compacting...
fr: Compactage...

en: Stopping...
fr: Arrêt...

en: Compact now
fr: Compacter maintenant

en: Abort
fr: Annuler

en: Start
fr: Démarrage

en: Canceled
fr: Annulé

en: Session expired, press ok to reload
fr: La session à expiré. Appuyez sur OK pour recharger.

en: You need to select one or more bots
fr: Vous devez sélectionner une ou plusieurs Robots

en: You need to select one or more urls
fr: Vous devez sélectionner une ou plusieurs URLs

en: You need to select a record from the table
fr: Vous devez sélectionner l'enregistrement dans la table

en: You need to select one or more IP addresses
fr: Vous devez sélectionner une ou plusieurs Adresses IP

en: User name and password are required to connect to database
fr: Un nom d'utilisateur et un mot de passe sont necessaire pour ce connecter à la base de données

en: Error establishing mySQL database connection
fr: Erreur de connexion à la base de données mySQL

en: Database name is required to connect to database
fr: Le nom de la base de données est nécessaire pour ce connecter à la base de données

en: mySQL database connection is not active
fr: La connexion à la base de données mySQL n'est pas active

en: Unexpected error while querying database
fr: Erreur inatendue lors d'une requête sur la base de données

en: Can't disconnect: %s
fr: Impossible de ce déconnecter : %s

en: Not connected
fr: Non connecté

en: You need %s privilege on your database, see %s for more information
fr: Vous devez avoir les privilèges %s dans votre base de données, voir %s pour plus d'information.

en: Data compacting is already in progress
fr: La compression de données est déjà en cours

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
fr: MySQL 4.1.14 ou plus récent est requis pour compacter les données

en: Site name not specified
fr: Nom du site non spécifié

en: Site ID must be a positive number
fr: L'identifiant de site doit être un nombre positif

en: A site with the ID %s already exists
fr: Un site avec l'identifiant %s existe déjà

en: No site with the id %s exists
fr: Aucun site avec l'identifiant %s existe

en: New site_id must not be empty
fr: le nouveai site_id ne doit pas être vide

en: Can't move the hits to the same site
fr: Impossible de transférer les Hits vers le même site

en: Empty url pattern
fr: Modèle d'url vide

en: The URL already exists
fr: L'URL existe déjà

en: Invalid IP address: %s
fr: Adresse IP invalide : %s

en: First IP address must be smaller than second IP address
fr: la première adresse IP doit être plus petit que la seconde

en: The IP address(s) already exists
fr: L'adresse IP existe déjà

en: The bot wildcard %s is already in the database
fr: Le robot %s est déjà dans la base de données

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Error opening file : %s
fr: Erreur d'ouverture du fichier :  %s

en: Error creating temporary file
fr: Erreur de création du fichier temporaire

en: Error opening connection to %s
fr: Erreur de connection à %s

en: Error sending request to %s
fr: Erreur durant l'envoie de la requète à %s

en: Server returned error %s for %s
fr: le serveur à rencontré l'erreur %s pour %s

en: Error reading data from %s : %s
fr: Erreur de lecture des données de %s : %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
fr: Erreur d'extraction de la base de données IP-to-country: %s

en: Unsupported file type : %s
fr: Type de fichier non supporté : %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
fr: Impossible de mettre à jour la base de données ip-to-country, le répertoire est en lecture seule: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
fr: Impossible de mettre à jour la base de données ip-to-country, le ficher est en lecture seule: %s

en: Error installing new IP-to-country database
fr: Erreur durant l'installation de la nouvelle base de données IP-to-country

en: Successfuly updated IP-to-country database
fr: Mise à jour de la base de données IP-to-country réussie

en: Error updating version file : %s
fr: Erreur de mise à jour de version du fichier : %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
fr: La base de données IP-to-country est à jour

en: Options
fr: Préférences

en: Select language
fr: Choisir une langue

en: Save
fr: Sauver

en: How to translate to a new language
fr: Comment traduire dans une nouvelle langue

en: Select your time zone
fr: Sélectionnez votre Zone de temps

en: Time zone selection requires %s or newer
fr: La sélection de la zone de temps nécessite une %s ou plus récente

en: Select WHOIS provider
fr: Sélectionnez le fournisseur WHOIS

en: Exclude hits
fr: Hits exclus

en: Purge excluded records stored in the database
fr: Purger les enregistrements exclus de la base de données

en: User agent
fr: User Agent

en: Automatic update
fr: Mise à jour automatique

en: Update now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: IP address
fr: Adresse IP

en: URL/Referrer
fr: URL/Referrant

en: Compact old data
fr: Compacter les anciennes données

en: %s compact data older than %s
fr: %s compacter les données vieilles d'au moins %s

en: %s days can be compacted, database size %s
fr: %s jours peuvent être compactés, taille de la base %s

en: Automatic version check
fr: Détection automatique des versions

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
fr: Vérifier automatiquement si une nouvelle version de FireStats est disponible (recommandé)

en: Hits processing mode
fr: mode de gestion des Hits

en: This section allow you to modify the way FireStats handles incoming hits. it is useful to fine tune FireStats for sites with very high load.
fr: Cette section vous permet de modifier la façon dont Firestats gère les hits entrants. C'est utile pour affiner les statistiques de sites avec une charge importante.

en: MySQL 5.0 or newer is required for faster processing modes
fr: MySQL 5.0 ou plus récent est requis pour accélérer le traitement

en: Overriden by conf.php
fr: Surchargé par conf.php

en: IP-to-country database
fr: Base de données IP-to-country

en: IP-to-country database version : %s
fr: Version de la base de données IP-to-country: %s

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
fr: Vérifier automatiquement si une nouvelle version de la base de données IP-to-country est disponible

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
fr: Mettre à jour la base de données IP-to-country maintenant

en: Update
fr: Mise à jour

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Manually
fr: Manuellement

en: Please select
fr: Merci de sélectionner

en: One week
fr: Une semaine

en: Two weeks
fr: Deux Semaines

en: One month
fr: Un mois

en: Two months
fr: Deux mois

en: Three months
fr: Trois mois

en: Half a year
fr: 6 mois

en: One year
fr: Un  an

en: Two years
fr: Deux ans

en: Process immediately (Slow)
fr: Lancer immédiatement (Lent)

en: Buffer hits (Fast)
fr: Bufferiser (Rapide)

en: Yes (Recommended)
fr: Oui (Recommandé)

en: No
fr: Non

en: Compacting old data
fr: Compactage des ancienns données

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
fr: Firestats peut transformer les anciennes données  de manière plus compacte.

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
fr: Cela va réduire l'espace de stockage et améliorer les performances au détriment d'informations non essentielles.

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
fr: Il est fortement recommandé d'autoriser Firestats a faire ceci automatiquement.

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
fr: Cliquez %s si vous désirez que Firestats comtacte les données datant de plus de %s jours

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
fr: Cliquez %s si vous désirez compacter les données manuellement ou changer les options de compactage (a partir de l'onglet options)

en: FireStats is under maintenance, please try again later
fr: Firestats est actuellement en maintenance. Merci de réessayer plus tard

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Settings
fr: Paramètres

en: WordPress settings
fr: Configuration Wordpress

en: Database
fr: Base de données

en: Users management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Sites management
fr: Gestion des sites

en: Tools
fr: Outils

en: Failed to check version at %s, reason : %s
fr: Impossible de vérifier la verison à %s, raison : %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
fr: Une nouvelle version de la base de données IP-to-country est disponible! Vous pouvez la mettre à jour depuis l'onglet paramètres

en: Version %s is available! click %s for more info
fr: La version %s est disponible ! Cliquez %s pour plus d'informations

en: Error opening %s
fr: Erreur d'ouverture %s

en: Error connecting to database (%s)
fr: Erreur de connection à la base de données (%s)

en: Invalid email address
fr: Adresse Email invalide

en: A user with this name already exists
fr: Un utilisateur avec cet identifiant existe déjà

en: A user with this email address already exists
fr: Un utilisateur avec cet Email existe déjà

en: Invalid site id: %s
fr: identifiant invalide : %s

en: Database status
fr: Onglet base de données

en: Upgrade to database version %d
fr: Mettre à jour la base en version: %d

en: Open diagnostics page
fr: Ouvrir la page de diagnnostics

en: Configuration source : %s
fr: Source de la configuration : %s

en: To use wordpress database, click this button.
fr: Pour utiliser la base de données de Wordpress, cliquez sur ce bouton.

en: FireStats database configuration will be lost.
fr: La configuration de la base de données de FireStats sera perdue.

en: Use Wordpress database
fr: Utilise la base de données de Wordpress

en: To perform one of the following actions:
fr: Effectuez une de ces actions :

en: Attach to an existing FireStats installation
fr: Lier à une installation existante de FireStats

en: Install FireStats into an existing database
fr: Installer FireStats dans une base de données existante

en: Create a new database and install FireStats there
fr: Créer et installer FireStats dans une nouvelle base de données

en: Follow instructions in the help
fr: Suivez les instructions dans l'aide

en: Database host
fr: Hôte de la base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Database user name
fr: Utilisateur de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Tables prefix
fr: Préfixe des tables

en: Test connection
fr: Tester la connexion

en: Click to install and switch to new FireStats tables
fr: Cliquez pour installer et utiliser les nouvelles tables de FireStats

en: Install tables
fr: Installer les tables

en: Click to use this FireStats database
fr: Cliquez pour utiliser cette base de données FireStats

en: Use this database
fr: Utiliser cette base de données

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
fr: Pour créer une nouvelle base de données, un utilisateur administrateur peut être utilisé dans ces champs.

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
fr: Cependant, pour des raisons de sécurité, il est recommandé de ne pas utiliser l'utilisateur administrateur pour les opérations de tous les jours.

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
fr: Entre le nouvel utilisateur et le nouveau mot de passe FireStats, cet utilisateur sera le seul à avoir accès à la base de données FireStats

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
fr: Si vous n'indiquez pas d'utilisateur et de mot de passe, l'utilisateur et le mot de passe administrateur seront utilisés.

en: FireStats User name
fr: Nom d'utilisateur FireStats

en: FireStats password
fr: Mot de passe FireStats

en: Create database
fr: Créer la base de données

en: Help
fr: Aide

en: Attach to an existing FireStats database
fr: Lier à une base de données existante de FireStats

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
fr: Entrez les paramètres dans la table, pressez %s puis %s.

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
fr: Entrez les paramètres dans la table, <u>vous devez saisir le l'administrateur de la base de données</u>. pressez %s, puis entrez l'utilisateur de la base de données de FireStats et son mot de passe, et pour finir pressez %s.

en: No such user
fr: Utilisateur inconnu

en: Delete user
fr: Effacer l'utilisateur

en: Close
fr: Fermer

en: Manage sites
fr: Gestion des sites

en: Search
fr: Recherche

en: Clear
fr: Nettoyer

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
fr: Attention, vous pouvez faire beaucoup de dégats ici, faites attention!

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
fr: Firestats peut collecter des statistiques de plusieurs sites (sur un seul serveur)

en: The site need to be registered in the sites table
fr: Ce site a besoin d'être enregistré dans la table des sites

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
fr: Le site devrait être configuré pour utiliser son identifiant lorsqu'il reporte un Hit, cliquez sur le bouton d'aide a côté du site que vous venez de créer pour plus d'informations.

en: Click %s for more information
fr: Cliquez sur %s pour plus d'informations

en: Link here
fr: Lien ici

en: Name
fr: Nom

en: Security level
fr: Niveau de sécurité

en: User
fr: Utilisateur

en: Add a new user
fr: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Page views
fr: Pages vues

en: How to integrate with this site
fr: Comment intégrer ce site

en: Orphaned hits
fr: Hits orphelins

en: Page %s of %s
fr: Page %s sur %s

en: Add a new site
fr: Ajouter un nouveau site

en: Generic PHP site
fr: Site PHP générique

en: Gallery2
fr: Gallerie2

en: Generic HTML site
fr: Site HTML générique

en: Invalid
fr: Invalide

en: You are not allowed to view the statistics of any site, please contact your system administrator
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir les stats d'aucun site. Merci de contacter votre administrateur Système.

en: All
fr: Tous

en: Show statistics from
fr: Montrer les statistiques de

en: unknown
fr: inconnu

en: TimeStamp
fr: Date

en: Referrer
fr: Referer

en: No data yet, go get some hits
fr: Pas de données

en: Empty
fr: Vide

en: Start date is missing
fr: La date de début est manquante

en: End date is missing
fr: La date de fin est manquante

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: %d hits from %s
fr: %d hits depuis %s

en: Others
fr: Autres

en: System information
fr: Informations système

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
fr: Vous pouvez nous aider en envoyant vos informations système anonymement, ce qui permettra un meilleure prise de décision pour des nouvelles fonctionalités.

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
fr: L'information va être envoyée de manière anonyme, mais un indentificateur unique va être envoyé pour eviter les doublons.

en: Page views in last 24 hours
fr: Pages vues des 24 dernières heures

en: Page views since midnight
fr: Pages vues depuis minuit

en: Visits in last 24 hours
fr: Visites des 24 dernières heures

en: Visits since midnight
fr: Visites depuis minuit

en: Page %s of %s (%s hits)
fr: Page %s sur %s (%s hits)

en: Exclude IP address
fr: Exclure l'adresse IP

en: Single
fr: Simple

en: Range
fr: plage

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Range start
fr: début de plage

en: Range end
fr: Plage de fin

en: Operation already in progress
fr: Opération déjà en cours

en: Refresh statistics
fr: Rafraîchir les statistiques

en: Not a positive number :
fr: N'est pas un nombre positif :

en: Auto refresh every
fr: Rafraîchir automatiquement toutes les

en: Apply
fr: Actualiser

en: Status
fr: Etat

en: Last 24 hours
fr: les 24 dernières heures

en: Since midnight
fr: depuis minuit

en: Visits
fr: Visites

en: RSS Subscribers
fr: Abonnés RSS

en: Recent referrers
fr: Referers récents

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
fr: Montrer au moins %s entrées pour les %s derniers jours, trié par %s

en: Search terms
fr: Terme de recherche

en: Show at most %s search terms for %s
fr: Montrer au moins %s termes de recherche pour %s

en: Start date:
fr: Date de début:

en: End date:
fr: Date de fin:

en: Recent popular pages
fr: Pages populaires récentes

en: Show at most %s items for the last %s days
fr: Montrer au moins %s entrées pour les %s derniers jours

en: Browsers
fr: Navigateurs

en: Show items for the last %s days
fr: Montrer les éléments pour les %s derniers jours

en: Operating systems
fr: Systèmes d'exploitation

en: Countries
fr: Pays

en: Hits table
fr: Tableau des hits

en: Number of hits to show
fr: Nombre de hits à afficher

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next page
fr: Page suivante

en: Filter
fr: filtre

en: Newest first
fr: Nouveau en premier

en: Most hits first
fr: Les plus gros hits d'abord

en: the last 24 hours
fr: les 24 dernières heures

en: the last week
fr: la semaine dernière

en: the last month
fr: le mois dernier

en: the three months
fr: LEs trois mois précédents

en: the last six months
fr: Les six mois précédents

en: the last year
fr: L'an dernier

en: all time
fr: depuis toujours

en: time range
fr: Durée

en: Database error: %s
fr: Erreur de base de données : %s

en: Manage users
fr: Gérer les utilisateurs

en: You can manage users here
fr: Vous pouver administrer les utilisateurs ici

en: Statistics widget
fr: Widget de Statistiques

en: You can configure the sidebar widgets from %s
fr: Vous pouvez configurer l'extension Widget Sidebar d'%s

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
fr: Les widgets nécessitent le plugin %s pour un usage optilmal.

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
fr: Vous pouvez aussi ajouter manuellement le code suivant dans votre sidebar:

en: Comments icons
fr: Icônes des commentaires

en: Add flag icon to comments
fr: Ajouter un drapeau aux commentaires

en: Add browser and operating system icons to comments
fr: Ajouter les icônes de navigateur et de système aux commentaires

en: Blog footer
fr: Pied de page du blog

en: Add FireStats footer to blog
fr: Ajouter FireStats en pied de page du blog

en: Show statistics in footer
fr: Montrer les statistiques en pied de page

en: Excluded users
fr: Utilisateurs exclus

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
fr: Les utilisateur wordpress selectionnés ne seront pas comptabilisés dans les statistiques

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
fr: Sélectionnez le rôle minimal qu'un utilisateur doit avoir afin d'accéder à firestats (seul les administrateurs peuvent gérer firestats)

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Editor
fr: Editeur

en: Author
fr: Auteur

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Subscriber
fr: Participant

en: Advanced
fr: Avancé

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
fr: Identifiant de site wordpress, chaque hit de ce blog en enregistré avec ceci comme identifiant source

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
fr: Cecid evrait re le même identifiant que l'identifiant du site dans la table des sites. Vous ne devriez pas avoir à changer cela.

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
fr: Ceci va mettre à jour le titre des posts du blog à l'intérieur de Firestats, vous n'avez normalement pas besoin de ça.

en: Exclude URL or referrer
fr: Exclure une URL ou un referrant

en: Excluded url/referrer
fr: URL/Réferrant exclus

en: Edit site
fr: Editer le site

en: Create a new site
fr: Ajouter un nouveau site

en: Baseline page views
fr: Pages vues

en: Baseline visitors
fr: Visiteurs Uniques

en: Import bots list
fr: importer la liste des robots

en: Select bot-list file
fr: Sélectionner le fichier de liste de robots

en: Import type
fr:  type d'import

en: Add to bots list
fr: Ajouter à la liste des robots

en: Replace bots list
fr: Remplacer la liste des robots

en: Send File
fr: Envoyer le fichier

en: Incorrect file format
fr: Format de fichier incorrect

en: Error importing bots list : %s
fr: Erreur d'import de la liste des robots : %s

en: bots list imported successfully
fr: La nouvelle liste de robots a été importée avec succès

en: Error accessing database
fr: Erreur d'accès à la base de données

en: Error connecting to database
fr: Erreur de connection à la base de données

en: Error creating database
fr: Erreur de création de la base de données

en: Error creating user
fr: Erreur de création de l'utilisateur

en: Error creating tables
fr: Erreur de création de tables

en: Error saving configuration
fr: Erreur de sauvegarde de la configuration

en: Password not specified
fr: Mot de passe non spécifié

en: Wrong password
fr: Mot de passe incorrect

en: FireStats tables are not installed
fr: Les tables de FireStats ne sont pas installés

en: FireStats is installed
fr: FireStats est installé

en: Another FireStats database detected
fr: Une autre base de données FireStats a été détectée

en: New database created successfuly
fr: La nouvelle base de données a été créee avec succès

en: Unexpected error code %s
fr: Code d'erreur inattendu %s

en: Not configured
fr: N'est pas configuré

en: FireStats configuration file
fr: Fichier de configuration de FireStats

en: Wordpress configuration file
fr: Fichier de configuration de Wordpress

en: External configuration
fr: Configuration externe

en: file
fr: fichier

en: Configuration file %s is not writable, you can either:
fr: Le fichier de configuration %s n'est pas accessible en écriture, vous pouvez soit:

en: Fix the problem by making it writable
fr: Corriger le problème et le rendre accessible en écriture

en: download the %s and upload it into %s
fr: Télécharger le %s et l'uploader dans %s

en: Recalculating matching bots
fr: Recalculer les robots

en: Recalculating matching IP addresses
fr: Recalculer les adresse IP correspondantes

en: Recalculating matching urls
fr: Recalculer les URL de correspondance

en: FireStats tools
fr: Outils FireStats

en: System test
fr: Test système

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
fr: Vous pouvez nous aider en envoyant vos informations système anonymement, ce qui permettra un meilleure prise de décision pour des nouvelles fonctionalités.

en: You can change this later from the Tools tab
fr: Vous pouvez changer ceci plus tard depuis l'onglet outils

en: Do you agree to send anonymous system information?
fr: Acceptez-vous d'envoyer des informations système de manière anonyme ?

en: Sure, send system information
fr: Oui, envoyer les informations système

en: Nope, don't send
fr: Non, ne rien envoyer

en: All sites
fr: Tous les sites

en: Specific sites
fr: Sites spécifiques

en: Edit user
fr: Editer l'utilisateur

en: Create a new user
fr: Créer un nouvekl utilisateur

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: New password (Optional)
fr: Nouveau mot de passe (optionel)

en: Verify new password
fr: Vérifiez le nouveau mot de passe

en: Verify password
fr: Vérifier le mot de passe

en: User can access statistics from
fr: Les utilisateurs peuvent accéder aux statistiques de

en: Comma separated list of allowed site ids (example : 1,4,6)
fr: listes CSV d'identifiants de sites autorisés (ex. 1,4,6)

en: Unknown site type
fr: Type de site inconnu

en: Collect hits from PHP pages
fr: Collecter les hits depuis des pages PHP

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
fr: Pour permettre à FireStats de pister les accès aux pages, vous devez ajouter les lignes suivantes dans l'entête de toutes les pages que vous souhaitez surveiller (les pages doivent être des pages PHP).

en: A typical page header will look like this:
fr: Typiquement, l'entête de page devra ressembler à ceci :

en: Collect hits from any HTML page
fr: Collecter les hits depuis des pages HTML

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head or body tag of each of the pages you want to monitor.
fr: Pour permettre à FireStats de pister les accès aux pages, vous devez ajouter les lignes suivantes dans l'entête de toutes les pages que vous souhaitez surveiller.

en: WordPress
fr: Wordpress

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
fr: Le plugin Worpress s'enregistre automatiquement lorsqu'il est activé.

en: Collect hits from a %s site
fr: Collecter les hits depuis un site %s

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
fr: et configurez le dans le menu d'administration avec le chemin %s et l'identifiant %s

en: and then edit the lines in %s to contain this:
fr: editez ensuite les lignes dans %s pour qu'elle ressemblent à ceci :

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
fr: Pour collecter les statistiques de votre site %s vous avez besoin d'installer le %s

en: This section contains various tools
fr: Cette section contient différents outils

en: I agree to send system information
fr: Je suis d'accord pour envoyer des informations système.

en: System diagnostics page
fr: page de diagnostic système

en: Open
fr: Ouvert

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: MySQL Version
fr: Version de MySQL

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Database cache
fr: Cache de base de données

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
fr: La section suivante peut recalculer différents aspects de la base de données. Vous n'en avez normalement pas besoin.

en: Recalculate country codes
fr: Recalculer les codes pays

en: Rebuild database cache
fr: Reconstruire le cache de la base de données

en: Recalculate search engine terms
fr: Recalculer les termes du moteur de recherche

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
fr: Si vous avez un probleme ou une question, visitez %s

en: FireStats homepage
fr: Page web FireStats

en: Delete site
fr: Effacer le site

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
fr: Cela va effacer ce site de la base de données, l'opération est irréversible!

en: What do you want to do with the site hits?
fr: Que voulez-vous faire avec les hits du site ?

en: Delete all the hits
fr: Effacer tous les Hits

en: Transfer the hits to another site
fr: Transférer les Hits vers un autre site

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
fr: Entrez un identifiant de site pour y transférer les hits.

en: Create administrator user
fr: Créer un utilisateur administrateur

en: You need to create an administrator user for FireStats.
fr: Vous devez créer un administrateur pour firestats.

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
fr: L'administrateur à un accès complet à firestats, et sera capable de créer d'autre utilisateurs/administrateurs à partir de l'interface d'administration

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Unexpected output: %s
fr: Sortie inattendue : %s

en: Invalid integer : %s
fr: Entier non valide : %s

en: Invalid or none positive integer : %s
fr: Entier invalide ou non positif : %s

en: Invalid IP address
fr: Adresse IP invalide

en: Excluded users list saved
fr: Liste des utilisateurs à exclure sauvée

en: Added %s to bots list
fr: %s ajouté à la liste des robots

en: Empty string is not allowed
fr: Les chaines vides ne sont pas autorisées

en: Removed
fr: Supprimé

en: Not using configuration file
fr: N'utilise pas le fichier de configuration

en: Not installed inside Wordpress
fr: N'est pas installé dans Wordpress

en: Failed to delete fs-config.php : %s
fr: Echec de suppression de fs-config.php : %s

en: Error upgrading tables
fr: Erreur de mise à jour des tables

en: Error installing tables
fr: Erreur d'installation des tables

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
fr: Une erreur a été rencontrée durant la mise à jour de la base de données IP-to-country

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
fr: Vous pouvez mettre à jour la base de données manuellement en téléchargeant %s et en le décompressant ici %s

en: this
fr: Ceci

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
fr: Vous pouvez mettre à jour la base de données manuellement en téléchargeant %s et en le décompressant dans %s

en: Error updating bots list: %s
fr: Erreur de mise à jour de la liste des robots : %s

en: Successfully updated bots list
fr: Mise à jour de la liste de robots réussie

en: Error purging excluded records: %s
fr: Erreur de purge des enregistrements exclus: %s

en: Purged excluded records
fr: Enregistrements exclus purgés

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
fr: Compactage de %s jours, %s fait, la taille de la base est de %s

en: %d of %d
fr: %d de %d

en: Incorrect user-name or password
fr: Identifiant ou mot de passe incorrect

en: User name not specified
fr: Nom d'utilisateur non spécifié

en: Email not specified
fr: Email non spécifié

en: Passwords did not match
fr: Le mot de passe ne correspond pas

en: Empty password
fr: Mot de passe vide

en: Error exporting bots list
fr: Erreur d'import de la liste des robots

en: Support FireStats
fr: Aider FireStats

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
fr: Même si FireStats est gratuit, son développement et sa maintenance nécessitent beaucoup de travail.<br/>

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
fr: Si vous aimez FireStats et voulez montrer votre soutient pour le travail effectué. Vous pouvez faire un petit don. Même $5 seraient grandement appréciés.

en: Yeah, I want to help
fr: Oui, Je veux aider

en: Nah, go away
fr: Non, laisser tomber

en: Maybe later
fr: Plus tard peut être

en: Already donated
fr: J'ai déjà donné

en: Log out %s
fr: Se déconnecter %s

en: Demo
fr: Demonstration

en: Hide
fr: Masquer

en: FireStats is properly installed in the database
fr: FireStats est correctement installé dans la base de données

en: FireStats is not configured
fr: FireStats n'est pas configuré

en: Database error, check your configuration: %s
fr: Erreur de base de données, vérifiez la configuration: %s

en: FireStats is not installed in the database
fr: FireStats n'est pas installé dans la base de données

en: FireStats database needs to be upgraded
fr: La base de données de FireStats doit être mise à jour

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
fr: La version de la base de données de FireStats est plus récente que l'installation de FireStats, vous devez mettre à jour FireStats

en: Unknown database status code
fr: Code d'état de la base de données inconnu

en: Invalid regular expression, see %s for more information
fr: expression régulière invalide, voir %s pour plus d'informations

en: Done, took %s second
fr: Fait. Durée %s secondes

en: %d seconds ago
fr: il y a %d secondes

en: One minute ago
fr: Il y a une minute

en: %d minutes ago
fr: il y a %d minutes

en: one hour ago
fr: il y a une heure

en: %d hours ago
fr: il y a %d heures

en: One day ago
fr: Il y a un jour

en: %d days ago
fr: il y a %d jours

en: One week ago
fr: Il y a une semaine

en: %d weeks ago
fr: il y a %d semaines

en: %d months ago
fr: Il y a %d mois

en: One year ago
fr: Il y a un  an

en: %d years ago
fr: il y a %d ans

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
fr: Ce page va vous autoriser à changer le mot de passe des utilisateurs de firestats.

en: For security reasons, you must first edit the file %s
fr: Pour des raisons de sécurité, vous devez d'abord éditer le fichier %s

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
fr: editez ensuite les lignes de %s à %s et rafraichissez la page.

en: Don't forget to change it back when you are done.
fr: N'oubliez pas de le changer de nouveau lorsque vous avez terminé

en: You can request an password reset email from here. If it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
fr: Vous pouvez demander un mail de réinitialisation du mot de passe ici. Si cela ne fonctionne pas ou si vous ne connaissez ni votre nom d'utilisateur ou votre email, vous pouvez aussi changer votre mot de passe via %s

en: Emergency user management page
fr: Gestion de page d'utilisateur d'urgence

en: A user with this username and email was not found
fr: Aucun utilisateur avec cet identifiant et cet Email n'a été trouvé

en: FireStats password recovery
fr: Récupérer mot de passe FireStats

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
fr: Cliquez %s pour changer votr mot de passe firestats. Ce lien va fonctionner sur une courte durée

en: Email sent
fr: Email envoyé

en: Failed to send email
fr: Echec lors de l'envoie de mail

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
fr: Echec, peut être que trop de temps est passé depuis le génération du mail? %s

en: try again
fr: essayez encore

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Change password
fr: Changer de mot de passe

en: Email address
fr: Adresse Email

en: Send password reset email
fr: Envoyer le mail de réinitialisation du mot de passe
