FireStats - en to sv translation catalogue (420 entries)

en: Loading...
sv: Laddar…

en: Total : %s page views and %s visits
sv: Totalt: %s sidvisningar och %s besökare

en: Last 24 hours : %s page views and %s visits
sv: Senaste dygnet: %s sidvisningar och %s besökare

en: You are not authorized to access FireStats
sv: Du har inte behörighet att komma åt FireStats

en: Title:
sv: Titel:

en: Hide FireStats logo
sv: Göm FireStats logotyp

en: Statistics
sv: Statistik

en: Popular posts
sv: Populära poster

en: Number to show
sv: Antal att visa

en: Days ago (Empty for all time)
sv: Dagar sen (lämna tomt för att se alla dagar)

en: Pages displayed :
sv: Sidvisningar:

en: Unique visitors :
sv: Besökare:

en: Pages displayed in last 24 hours :
sv: Sidvisningar det senaste dygnet:

en: Unique visitors in last 24 hours :
sv: Besökare det senaste dygnet:

en: pages viewed
sv: sidvisningar

en: today
sv: idag

en: visits
sv: besökare

en: Powered by FireStats
sv: Använder FireStats

en: FireStats is installed inside WordPress
sv: FireStats är installerat i WordPress

en: Please access it from the WordPress admin interface
sv: Använd det genom administrationssidan i WordPress

en: Login
sv: Logga in

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Remember me for the next 14 days
sv: Kom ihåg mig i två veckor framåt

en: Forgot your password? click %s.
sv: Glömt lösenordet? klicka %s

en: here
sv: här

en: Not a positive number :
sv: Inte ett positivt tal:

en: Session expired, press ok to reload
sv: Sessionen har avslutats, klicka på OK för att ladda om

en: Upgrading, do not interrupt
sv: Uppgradera, avbryt inte

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: You need to select an bot you want to remove from the table
sv: Du måste välja vilken bot du vill ta bort från listan

en: Invalid IP address
sv: Felaktig ip-adress

en: You need to select an IP address you want to remove from the table
sv: Du måste välja vilken ip-adress du vill ta bort från listan

en: Stop
sv: Stoppa

en: Compacting...
sv: Komprimerar…

en: Stopping...
sv: Stoppar…

en: Compact now
sv: Komprimera nu

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Delete
sv: Ta bort

en: Transfer
sv: Flytta

en: Abort
sv: Avbryt

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Start
sv: Starta

en: User name and password are required to connect to database
sv: Du måste ange användarnamn och lösenord för att kunna ansluta till databasen

en: Error establishing mySQL database connection
sv: Kunde inte upprätta en anslutning till MySQL-databasen

en: Database name is required to connect to database
sv: Du måste ange databasnamn för att kunna ansluta till databasen

en: mySQL database connection is not active
sv: Anslutningen till MySQL-databasen är inaktiv

en: Unexpected error while querying database
sv: Ett fel uppstod vid databasförfrågning

en: Can't disconnect: %s
sv: Kunde inte avbryta anslutningen: %s

en: Not connected
sv: Ej ansluten

en: Unsupported action code : %s
sv: Okänd åtgärdskod: %s

en: Unexpexted output: %s
sv: Oväntat resultat: %s

en: Added %s to exclude list
sv: Lade till %s i listan över exkluderade användare

en: Removed %s from exclude list
sv: Tog bort %s från listan över exkluderade användare

en: Excluded users list saved
sv: Listan över exkluderade användare uppdaterades

en: Added %s to bots list
sv: Lade till %s i listan över botar

en: Empty string is not allowed
sv: Du kan inte ange en tom textsträng

en: Removed
sv: Tog bort

en: Not using configuration file
sv: Använder inte en inställningsfil

en: Not installed inside Wordpress
sv: Är inte installerat i WordPress

en: Failed to delete fs-config.php : %s
sv: Kunde inte ta bort fs-config.php: %s

en: Error creating config file:
sv: Kunde inte skapa inställningsfil:

en: Error upgrading tables
sv: Kunde inte uppgradera tabeller

en: Error installing tables
sv: Kunde inte installera tabeller

en: Error rebuilding database cache
sv: Kunde inte bygga om databascachen

en: Database cache rebuilt successfully
sv: Databascachen byggdes om utan problem

en: %s days can be compacted, database size %s
sv: %s dagar kan komprimeras, databasstorlek %s

en: Unkown field: %s
sv: Okänt fält: %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
sv: Databasen för ip-till-land är redan uppgraderad

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
sv: Kunde inte uppdatera databasen för ip-till-land

en: file
sv: fil

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
sv: Du kan uppdatera databasen manuellt genom att ladda ner %s och packa upp den i %s

en: this
sv: den här

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
sv: Du kan uppdatera databasen manuellt genom att öppna %s, ladda ner <b>zip_url</b>, och packa upp den i %s

en: Error
sv: Fel

en: Error updating bots list: %s
sv: Kunde inte uppdatera listan över botar: %s

en: Successfully updated bots list
sv: Uppdaterade listan över botar

en: Error purging excluded records: %s
sv: Kunde inte ta bort exkluderade objekt: %s

en: Purged excluded records
sv: Tog bort exkluderade objekt

en: Error connecting to database
sv: Kunde inte ansluta till databasen

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
sv: Komprimerar %s dagar, %s klart, databasens storlek är %s

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: Done, took %s second
sv: Klart, det tog %s sekunder

en: Incorrect user-name or password
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord

en: User name not specified
sv: Du har inte angett något användarnamn

en: Email not specified
sv: Du har inte angett något lösenord

en: Password not specified
sv: du har inte angett något lösenord

en: Passwords did not match
sv: Lösenorder stämde inte överens

en: Empty password
sv: Tomt lösenord

en: Invalid email address
sv: Felaktig e-postadress

en: A user with this name already exists
sv: Det finns redan en användare med det namnet

en: A user with this email address already exists
sv: Det finns redan en användare med den e-postadressen

en: FireStats is properly installed in the database
sv: FireStats är installerat i databasen

en: FireStats is not configured
sv: FireStats är inte inställt

en: Database error, check your configuration
sv: Databasfel, kontrollera dina inställningar

en: FireStats is not installed in the database
sv: FireStats är inte installerat i databasen

en: FireStats database need to be upgraded
sv: FireStats databas måste uppgraderas

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
sv: Versionen av FireStats i databasen är senare än versionen på koden, du måste uppgradera FireStats

en: Unknown database status code
sv: Okänd statuskod för databasen

en: Database error: %s
sv: Databasfel: %s

en: Error accessing database
sv: Kunde inte läsa databasen

en: Cannot write configuration file (read only file or directory)
sv: Kunde inte spara inställningsfilen (endast läsrättigheter)

en: Error creating database
sv: Kunde inte skapa databas

en: Error creating user
sv: Kunde inte skapa användare

en: Error creating tables
sv: Kunde inte skapa tabeller

en: Error saving configuration
sv: Kunde inte spara inställningar

en: Wrong password
sv: Fel lösenord

en: FireStats tables are not installed
sv: FireStats tabeller är inte installerade

en: FireStats is installed
sv: FireStats är installerat

en: Another FireStats database detected
sv: En annan FireStats-databas hittades

en: New database created successfuly
sv: Skapade en ny databas

en: Unexpected error code %s
sv: Oväntad felkod %s

en: Not configured
sv: Ej inställt

en: FireStats configuration file
sv: FireStats inställningsfil

en: Wordpress configuration file
sv: WordPress inställningsfil

en: Operation already in progress
sv: Operationen pågår redan

en: Data compacting is already in progress
sv: Komprimering pågår redan

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
sv: MySQL 4.1.14 eller senare krävs för att kunna komprimera data

en: Site name not specified
sv: du har inte angett något webbplatsnamn

en: Site ID must be a positive number
sv: Webbplatsens id-nummer måste vara ett positivt tal

en: A site with the ID %s already exists
sv: Det finns redan en webbplats med id-numret %s

en: No site with the id %s exists
sv: Det finns ingen webbplats med id-numret %s

en: New site_id must not be empty
sv: Nytt site_id kan inte vara tomt

en: Can't move the hits to the same site
sv: Du kan inte flytta träffar till samma webbplats

en: Invalid IP address: %s
sv: Felaktig ip-adress: %s

en: The IP address %s is already in the database
sv: Ip-adressen %s finns redan i databasen

en: The bot wildcard %s is already in the database
sv: Wildcardet %s för botar finns redan i databasen

en: Unknown
sv: Okänd

en: Error opening file : %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s

en: Error exporting bots list
sv: Kunde inte exportera listan över botar

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
sv: Om du stöter på några problem, eller har frågor, besök %s

en: FireStats homepage
sv: FireStats webbplats

en: Support FireStats
sv: Stöd FireStats

en: Log out
sv: Logga ut

en: Hide
sv: Göm

en: Unknown site type
sv: Okänd webbplatstyp

en: Collect hits from PHP pages
sv: Samla träffar från php-sidor

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
sv: För att FireStats ska kunna samla träffar från dina sidor måste du lägga till följande rad i sidhuvudet på varje sida du vill hålla reda på (sidan måste vara en php-sida).

en: A typical page header will look like this:
sv: Ett typiskt sidhuvud kan se ut så här:

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
sv: Insticksprogrammet för WordPress registrerar sig självt när det aktiveras

en: plugin
sv: insticksprogram

en: module
sv: modul

en: Collect hits from a %s site
sv: Samla träffar från en %s-webbplats

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
sv: och sedan ställa in det i administrationsmenyn med sökvägen %s och id-numret %s

en: and then edit the lines in %s to contain this:
sv: och sedan ändra i %s så att följande rader finns med:

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
sv: För att samla statistik från webbplatsen %s måste du installera %s

en: Link here
sv: Länk här

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Security level
sv: Säkerhetsnivå

en: Admin
sv: Administration

en: User
sv: Användare

en: Add a new user
sv: Lägg till en ny användare

en: ID
sv: Id-nummer

en: Type
sv: Typ

en: Page views
sv: Sidvisningar

en: How to integrate with this site
sv: Hur du integrerar den här webbplatsen

en: Orphaned hits
sv: FireStats

en: Add a new site
sv: Lägg till en ny webbplats

en: Generic PHP site
sv: Allmän php-sida

en: Invalid
sv: Felaktig

en: All
sv: Alla

en: Show statistics from
sv: Visa statistik från

en: unknown
sv: okänd

en: TimeStamp
sv: Datum/tid

en: Referrer
sv: Hänvisning

en: Image
sv: Bild

en: UserAgent
sv: Klient

en: No data yet, go get some hits
sv: Ingen information än, skaffa besökare först.

en: Empty
sv: Tom

en: Start date is missing
sv: Startdatum saknas

en: End date is missing
sv: Slutdatum saknas

en: Please wait...
sv: Var vänlig vänta…

en: %d hits from %s
sv: %d sidvisningar från %s

en: Others
sv: Andra

en: System information
sv: Systeminformation

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
sv: Du kan hjälpa till genom att skicka anonym systeminformation, på så sätt kan vi fatta bättre beslut angående nya funktioner

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
sv: Information kommer att skickas anonymt, men ett unikt id-nummer skickas med för att undvika att samma information skickas flera gånger

en: Import bots list
sv: Importera lista över botar

en: Select bot-list file
sv: Välj fil som innehåller en lista över botar

en: Import type
sv: Importeringstyp

en: Add to bots list
sv: Lägg till i listan över botar

en: Replace bots list
sv: Ersätt listan över botar

en: Send File
sv: Skicka fil

en: Incorrect file format
sv: Fel filformat

en: Error importing bots list : %s
sv: Kunde inte importera listan över btar: %s

en: bots list imported successfully
sv: Listan över botar importerades

en: Error creating temporary file
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil

en: Error opening connection to %s
sv: Kunde inte öppna anslutning till %s

en: Error sending request to %s
sv: Kunde inte skicka förfrågan till %s

en: Error reading data from %s : %s
sv: Kunde inte läsa information från %s: %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
sv: Kunde inte läsa databasen för ip-till-land: %s

en: Unsupported file type : %s
sv: Inget stöd för filtypen %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
sv: Kunde inte uppdatera databasen för ip-till-land, endast läsbar mapp: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
sv: Kunde inte uppdatera databasen för ip-till-land, endast läsbar fil: %s

en: Error installing new IP-to-country database
sv: Kunde inte installera ny databas för ip-till-land

en: Successfuly updated IP-to-country database
sv: Uppdatera databasen för ip-till-land

en: Error updating version file : %s
sv: Kunde inte uppdatera versionsfilen: %s

en: Create administrator user
sv: Skapa administratör

en: You need to create an administrator user for FireStats.
sv: Du måste skapa en administratör för FireStats.

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
sv: Administratören har full kontroll över FireStats, och kan skapa ytterligare användare/administratörer från administrationssidan

en: User name
sv: Användarnamn

en: Verify password
sv: Verifiera lösenord

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Database status
sv: Databasstatus

en: Click to upgrade
sv: Klicka för att uppgradera

en: Configuration source : %s
sv: Inställningskälla: %s

en: To use wordpress database, click this button.
sv: För att använda WordPress databas, klicka på den här knappen

en: FireStats database configuration will be lost.
sv: FireStats databasinställningar kommer att tas bort

en: Use Wordpress database
sv: Använd WordPress databas

en: To perform one of the following actions:
sv: För att utföra någon av dessa åtgärder:

en: Attach to an existing FireStats installation
sv: Lägg till i en existerande installation av FireStats

en: Install FireStats into an existing database
sv: Installera FireStats i en existerande databas

en: Create a new database and install FireStats there
sv: Skapa en ny databas och installera FireStats i den

en: Follow instructions in the help
sv: Följ instruktionerna i hjälpen

en: Database host
sv: Databasens adress

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Database user name
sv: Användarnamn för databasen

en: Database password
sv: Lösenord för databasen

en: Tables prefix
sv: Tabellprefix

en: Test connection
sv: Testa anslutningen

en: Click to install and switch to new FireStats tables
sv: Klicka för att installera och byta till de nya FireStats-tabellerna

en: Install tables
sv: Installera tabeller

en: Click to use this FireStats database
sv: Klicka för att använda den här FireStats-databasen

en: Use this database
sv: Använd den här databasen

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
sv: För att skapa en ny databas bör administratörsuppgifter anges ovan

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
sv: Däremot bör du av säkerhetsskäl inte använda dessa administratörsuppgifter vid vanlig användning av FireStats.

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
sv: Ange ett nytt användarnamn och lösenord för FireStats, den här användaren kommer endast ha tillgång till FireStats-databasen

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
sv: Om du inte anger användarnamn och lösenord kommer administratörsuppgifterna att användas.

en: FireStats User name
sv: Användarnamn för FireStats

en: FireStats password
sv: Lösenord för FireStats

en: Create database
sv: Skapa databas

en: Help
sv: Hjälp

en: Attach to an existing FireStats database
sv: Lägg till i en existerande FireStats-databas

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
sv: Ange uppgifterna, tryck på %s, och sedan på %s

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
sv: Ange uppgifterna, <u>du måste ange administratörsuppgifter</u>. Tryck på %s, fyll i användarnamnet och lösenordet för FireStats, och tryck sedan på %s.

en: Options
sv: Alternativ

en: Select language
sv: Välj språk

en: Save
sv: Spara

en: How to translate to a new language
sv: Hur du översätter till ett nytt språk

en: Select your time zone
sv: Välj din tidszon

en: Time zone selection requires %s or newer
sv: För att kunna välja tidszon måste du ha %s eller senare

en: Select WHOIS provider
sv: Välj whois-operatör

en: Compact old data
sv: Komprimera gammal data

en: %s compact data older than %s
sv: %s komprimera data som är äldre än %s

en: Automatic version check
sv: Automatisk versionskontroll

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
sv: Leta automatiskt efter nya versioner av FireStats (rekommenderas)

en: IP-to-country database
sv: Databas för ip-till-land

en: IP-to-country database version : %s
sv: Version av databas för ip-till-land: %s

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
sv: Leta automatiskt efter nya versioner av databasen för ip-till-land

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
sv: Uppdatera databasen för ip-till-land nu (om det behövs)

en: Update
sv: Uppdatera

en: Exclude hits
sv: Exkludera träffar

en: Save excluded records (not recommended)
sv: Spara exkluderade träffar (rekommenderas ej)

en: Purge excluded records stored in the database
sv: Ta bort exkluderade träffar i databasen

en: Purge
sv: Ta bort

en: Bots list
sv: Lista över botar

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Automatic update
sv: Automatisk uppdatering

en: Update now
sv: Uppdatera nu

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Excluded IPs
sv: Exkluderade ip-nummer

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: Manually
sv: Manuellt

en: Please select
sv: Var god välj

en: One month
sv: En månad

en: Two months
sv: Två månader

en: Three months
sv: Tre månader

en: Half a year
sv: Ett halvår

en: One year
sv: Ett år

en: Two years
sv: Två år

en: Manage sites
sv: Ställ in webbplatser

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
sv: Varning, från och med nu kan saker och ting gå riktigt snett, var försiktig!

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
sv: FireStats kan samla statistik från flera olika webbplatser (som ligger på samma server).

en: The site need to be registered in the sites table
sv: Webbplatsen måste vara registrerad i listan över webbplatser.

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
sv: Webbplatsen måste ställas in så att den anger sitt id-nummer när den rapporterar en sidträff, klicka på hjälpknappen bredvid webbplatsen för mer information.

en: Click %s for more information
sv: Klicka %s för mer information

en: Refresh statistics
sv: Uppdatera statistiken

en: Auto refresh every
sv: Uppdatera automatiskt efter

en: minutes
sv: minuter

en: Apply
sv: OK

en: Visits
sv: Besökare

en: Page views in last 24 hours
sv: Sidvisningar det senaste dygnet

en: Visits in last 24 hours
sv: Besökare det senaste dygnet

en: Recent referrers
sv: Senaste hänvisningar

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
sv: Visa högst %s objekt för de senaste %s dagarna, sorterade efter %s

en: Search terms
sv: Sökord

en: Show at most %s search terms for %s
sv: Visa högst %s sökord för %s

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: End date:
sv: Slutdatum:

en: Recent popular pages
sv: Senaste populära sidor

en: Show at most %s items for the last %s days
sv: Visa högst %s objekt för de senaste %s dagarna

en: Browsers
sv: Webbläsare

en: Show items for the last %s days
sv: Visa objekt för de senaste %s dagarna

en: Operating systems
sv: Operativsystem

en: Countries
sv: Länder

en: Hits table
sv: Lista över träffar

en: Number of hits to show
sv: Antal träffar att visa

en: User agent
sv: Klient

en: Filter
sv: Filtrera

en: Clear
sv: Rensa

en: Newest first
sv: Senaste först

en: Most hits first
sv: Flest träffar först

en: the last 24 hours
sv: det senaste dygnet

en: the last week
sv: senaste veckan

en: the last month
sv: senaste månaden

en: the three months
sv: senaste tre månaderna

en: the last six months
sv: senaste halvåret

en: the last year
sv: senaste året

en: all time
sv: alltid

en: time range
sv: tidsintervall

en: Tools
sv: Verktyg

en: This section contains various tools
sv: Den här sektionen innehåller diverse verktyg

en: I agree to send system information
sv: Jag vill skicka systeminformation

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

en: System diagnostics page
sv: Systemdiagnostik

en: Open
sv: Öppna

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: MySQL Version
sv: MySQL-version

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Database cache
sv: Databascache

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
sv: Följande sektion kan beräkna om olika aspekter av databasen, du behöver vanligtvis inte använda den.

en: Recalculate country codes
sv: Beräkna om landskoder

en: Rebuild database cache
sv: Bygg om databascachen

en: Recalculate search engine terms
sv: Beräkna om sökord

en: Manage users
sv: Ställ in användare

en: You can manage users here
sv: Här kan du ställa in användare

en: Statistics widget
sv: Statistikwidget

en: You can configure the sidebar widget from %s
sv: Du kan ställa in widgeten från %s

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
sv: Statistikwidgeten kräver insticksprogrammet %s för bästa resultat.

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
sv: Du kan också manuellt lägga till följande kod i ditt sidofält:

en: Comments icons
sv: Ikon vid kommentarer

en: Add flag icon to comments
sv: Visa flaggikon vid kommentarer

en: Add browser and operating system icons to comments
sv: Visa ikoner för webbläsare och operativsystem vid kommentarer

en: Blog footer
sv: Sidfot

en: Add FireStats footer to blog
sv: Lägg till FireStats i sidfoten

en: Show statistics in footer
sv: Visa statistik i sidfoten

en: Excluded users
sv: Exkluderade användare

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
sv: Markerade WordPress-användare kommer inte att räknas med i statistiken

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
sv: Välj den minsta användarroll som kan komma åt FireStats (endast administratörer kan ställa in FireStats)

en: Administrator
sv: Administratör

en: Editor
sv: Redaktör

en: Author
sv: Författare

en: Contributor
sv: Medhjälpare

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Advanced
sv: Avancerat

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
sv: WordPress id-nummer, alla sidträffar från den här bloggen sparas med detta id-nummer.

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
sv: Detta bör vara samma id-nummer som i listan över webbplatser, vanligtvis behöver du aldrig ändra detta.

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
sv: Blogginläggens titlar kommer att uppdateras i FireStats, du behöver vanligtvis inte göra detta

en: Recalculating matching bots
sv: Beräknar om botar

en: Settings
sv: Inställningar

en: WordPress settings
sv: WordPress-inställningar

en: Database
sv: Databas

en: Users management
sv: Användarinställningar

en: Sites management
sv: Webbplatsinställningar

en: FireStats tools
sv: FireStats verktyg

en: System test
sv: Systemtest

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Error getting version information from %s : %s
sv: Kunde inte hämta versionsinformation från %s: %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
sv: En ny version av databasen för ip-till-land hittades, du kan uppdatera till denna version från inställningsfliken.

en: Version %s is available! click %s for more info
sv: Version %s finns tillgänglig, klicka %s för mer information

en: Error opening %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Yes (Recommended)
sv: Ja (rekommenderas)

en: No
sv: Nej

en: Compacting old data
sv: Komprimerar gammal data

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
sv: FireStats kan komprimera gammal data,

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
sv: Detta gör att datan tar mindre plats, och ger förbättrad prestanda på bekostnad av en del information som inte är helt nödvändig.

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
sv: vi rekommenderar att du låter FireStats göra detta automatiskt.

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
sv: Klicka på %s om du vill att FireStas automatiskt ska komprimera data som är äldre än %s dagar

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
sv: Klicka på %s om du vill komprimera data manuellt, eller ändra inställningarna för komprimering (under fliken "Inställningar")

en: Delete site
sv: Ta bort webbplats

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
sv: Webbplatsen kommer att tas bort från databasen, detta går ej att ångra.

en: What do you want to do with the site hits?
sv: Vad vill du göra med sidträffarna?

en: Delete all the hits
sv: Ta bort alla sidträffar

en: Transfer the hits to another site
sv: Flytta sidträffarna till en annan webbplats

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
sv: Ange id-numret för den webbplats du vill flytta sidträffarna till

en: Close
sv: Stäng

en: No such user
sv: Ingen sådan användare

en: Delete user
sv: Ta bort användare

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
sv: Du kan hjälpa till genom att skicka anonym systeminformation, på så sätt kan vi fatta bättre beslut angående nya funktioner

en: You can change this later from the Tools tab
sv: Du kan ändra detta senare under fliken "Verktyg"

en: Do you agree to send anonymous system information?
sv: Vill du skicka anonym systeminformation?

en: Sure, send system information
sv: Ja, skicka systeminformation

en: Nope, don't send
sv: Nej, skicka inte

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
sv: FireStats är gratis, men det tar ändå en massa tid att utveckla och underhålla.

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
sv: Om du gillar FireStats och vill stödja projektet kan du göra en mindre donation, till och med en ynka femtiolapp uppskattas!

en: Yeah, I want to help
sv: Ja, jag vill hjälpa till

en: Nah, go away
sv: Nej tack

en: Maybe later
sv: Kanske senare

en: Already donated
sv: Jag har redan donerat

en: Edit user
sv: Redigera användare

en: New password (Optional)
sv: Nytt lösenord (valfritt)

en: Verify new password
sv: Verifiera det nya lösenordet

en: Edit site
sv: Redigera webbplats

en: Create a new site
sv: Lägg till en ny webbplats

en: Baseline page views
sv: Sidvisningar

en: Baseline visitors
sv: Besökare:

en: Create a new user
sv: Lägg till en ny användare

en: Meassage
sv: Meddelande

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
sv: Den här sidan låter dig byta användare på vilken FireStats-användare som helst.

en: For security reasons, you must first edit the file %s
sv: Av säkerhetsskäl måste du först ändra i filen %s

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
sv: och ändra rad %s till %s, och ladda sen om den här sidan.

en: Don't forget to change it back when you are done.
sv: Glöm inte att ändra tillbaka när du är klar.

en: IMPORTANT
sv: VIKTIGT

en: You can request an password reset email from here. if it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
sv: Här kan du återställa ditt lösenord. Om det inte fungerar, eller om du inte kan ditt användarlösenord eller din e-postadress, kan du också ändra ditt lösenord genom att använda %s

en: Emergency user management page
sv: Användarhantering för nödfall

en: A user with this username and email was not found
sv: Kunde inte hitta någon med det användarnamnet och den e-postadressen

en: FireStats password recovery
sv: Återställning av lösenord

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
sv: Klicka %s för att ändra ditt FireStats-lösenord, länken kommer endast att fungera ett kort tag

en: Email sent
sv: Skickade e-post

en: Failed to send email
sv: Kunde inte skicka e-post

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
sv: Misslyckades, väntade du kanske för länge från det att meddelandet skickades? %s

en: try again
sv: försök igen

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Email address
sv: E-postadress

en: Send password reset email
sv: Skicka e-post för återställning av lösenord
